PBA600F-12-G
Manufacturer
Cosel
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PBA600F-12-G PDF
Type Description
Series:PBA (600W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):53A
Power (Watts):-
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:82%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:-
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 119.9mm x 61.0mm)