SWG030-05
Manufacturer
Sanken Electric Co., Ltd.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V 30W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SWG030-05 PDF
Type Description
Series:SWG030 (30W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6A
Power (Watts):30W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:77%
Operating Temperature:-10°C ~ 71°C (With Derating)
Features:DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.06" L x 1.22" W x 3.08" H (103.0mm x 31.0mm x 78.0mm)