CFM100M480
Manufacturer
Cincon
VIGOR # :
Description
SWITCHING POWER SUPPLIES AC-DC M
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CFM100M480 PDF
Type Description
Series:CFM100M (100W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.1A
Power (Watts):101W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:5.656 kV
Efficiency:92%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.05" H (127.0mm x 76.2mm x 26.7mm)