HWS50A12/HD
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
HWS50A12/HD PDF
Type Description
Series:HWS/HD (50W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame, Conformal Coated
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.3A
Power (Watts):51W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-10°C ~ 71°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.72" L x 3.23" W x 1.04" H (120.0mm x 82.0mm x 26.5mm)