ECS45US05
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V 45W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ECS45US05 PDF
Type Description
Series:ECS (45W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6A
Power (Watts):45W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.00" L x 2.00" W x 1.05" H (76.2mm x 50.8mm x 26.7mm)