PBL500PS48C
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 250W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PBL500PS48C PDF
Type Description
Series:PBL500 (500W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5.21A
Power (Watts):250W (500W Forced Air)
Applications:Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.10" L x 4.00" W x 2.64" H (180.3mm x 101.6mm x 67.1mm)