SWF100P-48
Manufacturer
Sanken Electric Co., Ltd.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SWF100P-48 PDF
Type Description
Series:SWF100P (100W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.1A
Power (Watts):100W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:89%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.10" L x 2.44" W x 1.30" H (155.0mm x 62.0mm x 33.0mm)