SWF240P-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 240W
DataSheet
SWF240P-36 PDF
Type Description
Series:SWF240P (240W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.7A
Power (Watts):240W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:92%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)