RSP-1500-15
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 15V 1500W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
RSP-1500-15 PDF
Type Description
Series:RSP-1500 (1500W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):100A
Power (Watts):1500W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:87%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:10.94" L x 5.00" W x 3.29" H (278.0mm x 127.0mm x 83.5mm)