RAC48-15S/OF
Description
AC/DC CONVERTER 15V 48W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
RAC48-15S/OF PDF
Type Description
Series:POWERLINE RAC48/OF (48W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.2A
Power (Watts):48W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:84%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)