RAC15-0515TB-ST
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 15W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
RAC15-0515TB-ST PDF
Type Description
Series:POWERLINE RAC15-B (15W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:3
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:15V
Voltage - Output 3:-15V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2A, 150mA, 150mA
Power (Watts):15W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:78%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.78" L x 2.12" W x 1.14" H (96.0mm x 53.9mm x 29.0mm)