SWT40-5FF
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 40W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SWT40-5FF PDF
Type Description
Series:SWT (40W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Open Frame
Number of Outputs:3
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:15V
Voltage - Output 3:-15V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3A, 1.5A, 300mA
Power (Watts):40W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:70%
Operating Temperature:0°C ~ 50°C
Features:DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)