RAC10-05SB-ST
Description
AC/DC CONVERTER 5V 10W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
RAC10-05SB-ST PDF
Type Description
Series:POWERLINE RAC10-B (10W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):10W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:79%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.78" L x 2.12" W x 1.15" H (96.0mm x 53.9mm x 29.1mm)