GLM65-15G
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 15V 65W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
GLM65-15G PDF
Type Description
Series:GLM65 (65W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.3A
Power (Watts):65W
Applications:Medical
Voltage - Isolation:-
Efficiency:80%
Operating Temperature:0°C ~ 50°C
Features:Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.25" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm)