RAC05-12DA-ST
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER +/-12V 5W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
RAC05-12DA-ST PDF
Type Description
Series:POWERLINE RAC05-A (5W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:2
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-12V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):200mA, 200mA
Power (Watts):5W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:67%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:3.78" L x 2.12" W x 0.83" H (96.0mm x 53.9mm x 21.0mm)