MAP40-3003
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 40W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
MAP40-3003 PDF
Type Description
Series:MAP40 (40W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:3
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:15V
Voltage - Output 3:-15V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3A, 2A, 200mA
Power (Watts):40W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:2.6 kV
Efficiency:70%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.25" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm)