SWG100-24-R
Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
DataSheet
SWG100-24-R PDF
Type Description
Series:SWG100 (100W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.5A
Power (Watts):100W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:86%
Operating Temperature:-10°C ~ 71°C (With Derating)
Features:DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.38" L x 3.66" W x 1.26" H (162.0mm x 93.0mm x 32.0mm)
Approval Agency:CE, cURus, DEMKO
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VI-PUJJ-EWW
VI-PUJJ-EWW
VI-PUJJ-EWW 36V 36V 100W 100W
VI-LU2-EV
VI-LU2-EV
VI-LU2-EV 15V 150W MICROCONTRO