ZWS150BP36/L
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 36V 150W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ZWS150BP36/L PDF
Type Description
Series:ZWS-BP (150W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.2A
Power (Watts):150W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:87%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.30" L x 2.95" W x 1.46" H (160.0mm x 75.0mm x 37.0mm)