JPS250PQ48
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15V 24V -15V
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
JPS250PQ48 PDF
Type Description
Series:JPS (250W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:4
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:15V
Voltage - Output 3:24V
Voltage - Output 4:-15V
Current - Output (Max):-
Power (Watts):200W (250W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3000 V
Efficiency:88%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.00" L x 4.20" W x 1.50" H (203.2mm x 106.7mm x 38.1mm)