ACV12N6.8
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 81W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ACV12N6.8 PDF
Type Description
Series:ACV (15-115W)
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Linear
Number of Outputs:1
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.8A
Power (Watts):81W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:60%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Remote Sense
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:9.00" L x 4.87" W x 2.75" H (229.0mm x 124.0mm x 70.0mm)