LK2320-9ER
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 2X12V 144W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
LK2320-9ER PDF
Type Description
Series:Melcher K (150W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs:2
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:12V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6A, 6A
Power (Watts):144W
Applications:ITE (Commercial), Railway
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:81%
Operating Temperature:-40°C ~ 71°C
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.60" L x 4.40" W x 3.20" H (168.0mm x 111.0mm x 80.0mm)