SGA18E24-P1J
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
SGA18E24-P1J PDF
Type Description
Series:SGA18E (18W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:Europe
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):750mA
Power (Watts):18 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:CEE 7/16
Size / Dimension:2.97" L x 1.26" W x 1.87" H (75.5mm x 32.0mm x 47.5mm)