DTM65PW050D
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 40W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
DTM65PW050D PDF
Type Description
Series:DTM65-D (65W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:5V
Current - Output (Max):8A
Power (Watts):40 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:Medical
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Cord Length:23.6" (0.60m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:5.20" L x 2.71" W x 1.57" H (132.0mm x 69.0mm x 40.0mm)