ALM200PS12C2-8
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 200W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
ALM200PS12C2-8 PDF
Type Description
Series:ALM200 (200W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):16.7A
Power (Watts):200 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Rectangular, 4 Position
Cord Length:35.4" (0.9m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:8.23" L x 3.23" W x 1.69" H (209.0mm x 82.0mm x 43.0mm)