DTM250PW540D
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 54V 250W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
DTM250PW540D PDF
Type Description
Series:DTM250-D (250W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:54V
Current - Output (Max):4.629A
Power (Watts):250 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Output Connector:Rectangular, 6 Position
Cord Length:31.5" (0.8m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:7.87" L x 3.54" W x 1.73" H (200.0mm x 90.0mm x 44.0mm)