WR9QI1660LCPN(R6B)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 40W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
WR9QI1660LCPN(R6B) PDF
Type Description
Series:GTM46402-40VV-x.x-Q
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):1.66A
Power (Watts):40 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension:1.71" L x 2.91" W x 1.39" H (43.5mm x 74.0mm x 35.3mm)