WDU12-600
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 7.2W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
WDU12-600 PDF
Type Description
Series:WDU
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:120VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):600mA
Power (Watts):7.2 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:-
Operating Temperature:-10°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:72" (1.83m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:3.15" L x 2.36" W x 1.89" H (80.0mm x 60.0mm x 48.0mm)