GS06E-2P1J
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 6W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
GS06E-2P1J PDF
Type Description
Series:GS06E (6W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:Europe
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:9V
Current - Output (Max):660mA
Power (Watts):6 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:-
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 50°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:CEE 7/16
Size / Dimension:2.60" L x 1.26" W x 1.67" H (66.0mm x 32.0mm x 42.5mm)