MW172KB2403B01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
MW172KB2403B01 PDF
Type Description
Series:MW172KB (15-18W)
Package:Box
Part Status:Not For New Designs
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):750mA
Power (Watts):18 W
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:Medical
Efficiency:Level IV
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:70.9" (1.80m)
Input Connector:NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension:3.30" L x 1.81" W x 1.26" H (84.6mm x 46.0mm x 33.0mm)