GSM160B24-R7B
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 160W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
GSM160B24-R7B PDF
Type Description
Series:GSM160B (160W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):6.67A
Power (Watts):160 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:Medical
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:6.89" L x 2.83" W x 1.38" H (175.0mm x 72.0mm x 35.0mm)