DT80PW120D
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 80W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
DT80PW120D PDF
Type Description
Series:DT80-D (80W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):6.67A
Power (Watts):80 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Cord Length:41.34" (1.05m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:5.20" L x 2.71" W x 1.57" H (132.0mm x 69.0mm x 40.0mm)