ACM36US09
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 36W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
ACM36US09 PDF
Type Description
Series:ACM36 (36W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:9V
Current - Output (Max):4A
Power (Watts):36 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension:3.93" L x 1.29" W x 2.34" H (96.7mm x 33.0mm x 59.5mm)