VES120PS12
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
VES120PS12 PDF
Type Description
Series:VES120 (120W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):120 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:6.61" L x 2.80" W x 1.48" H (168.0mm x 71.0mm x 37.2mm)