MENB1030A2402F01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 32W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
MENB1030A2402F01 PDF
Type Description
Series:MENB1030 (30W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):1.33A
Power (Watts):32 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:Medical
Efficiency:Level V
Operating Temperature:-20°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)