ME60A4803Q01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
ME60A4803Q01 PDF
Type Description
Series:ME60 (60W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:48V
Current - Output (Max):1.35A
Power (Watts):60 W
No Load Power Consumption:210mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:Medical
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:45.3" (1.15m)
Input Connector:IEC 320-C18
Size / Dimension:4.25" L x 2.67" W x 1.29" H (108.0mm x 67.9mm x 32.7mm)