DPS240042U-Z5N-DF
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
DPS240042U-Z5N-DF PDF
Type Description
Series:-
Package:-
Part Status:Obsolete
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):420mA
Power (Watts):10 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Negative Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:70%
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:3.35" L x 2.13" W x 0.78" H (85.0mm x 54.0mm x 19.8mm)