SSL20C-7615
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
SSL20C-7615 PDF
Type Description
Series:SSL20C (20W)
Package:-
Part Status:Obsolete
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:15V
Current - Output (Max):1.6A
Power (Watts):20 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:70%
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:36" (0.91m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:4.65" L x 2.40" W x 1.08" H (118.0mm x 61.0mm x 27.5mm)