PSAC60W-560-R-CN5
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
DataSheet
PSAC60W-560-R-CN5 PDF
Type Description
Series:PSAC60W (60W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:56V
Current - Output (Max):1.08A
Power (Watts):60 W
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Polarization:Negative Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)