DPD050055-P12P-TC
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2.5W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
DPD050055-P12P-TC PDF
Type Description
Series:-
Package:-
Part Status:Obsolete
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:120VAC
Voltage - Output:5V
Current - Output (Max):500mA
Power (Watts):2.5 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:-
Operating Temperature:-
Output Connector:Barrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.4mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:72" (1.83m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.32" L x 1.77" W x 1.56" H (59.0mm x 45.0mm x 39.5mm)