RPMD40-2415DGW
Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 40W
DataSheet
RPMD40-2415DGW PDF
Type Description
Series:POWERLINE Power Modules (40W)
Package:-
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):9.5V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:2
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-15V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.333A, 1.333A
Power (Watts):40W
Operating Temperature:-
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.58" L x 0.96" W x 2.26" H (116.3mm x 24.5mm x 57.6mm)