SD-150B-24
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 24V 151W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
SD-150B-24 PDF
Type Description
Series:SD-150 (150W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):19V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.3A
Power (Watts):151W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:77%
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.83" L x 4.33" W x 1.97" H (199.0mm x 110.0mm x 50.0mm)