DPX4024WD15
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 40W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
DPX4024WD15 PDF
Type Description
Series:DPX (40W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):9.5V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:2
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-15V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.333A, 1.333A
Power (Watts):40W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:85%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.92" L x 0.96" W x 2.27" H (125.0mm x 24.5mm x 57.6mm)