1010723CH
Manufacturer
Integrated Power Designs
VIGOR # :
Description
DC/DC CONV 5V -5V 12V -12V 185W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
1010723CH PDF
Type Description
Series:DC4-185 (185W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Chassis
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):72V
Number of Outputs:4
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-5V
Voltage - Output 3:12V
Voltage - Output 4:-12V
Current - Output (Max):20A, 10A, 2A, 2A
Power (Watts):185W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:84%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.23" L x 4.36" W x 1.74" H (183.6mm x 110.7mm x 44.2mm)