PSL5A10-9RG
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 5.1V 51W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PSL5A10-9RG PDF
Type Description
Series:Melcher PSL
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Min):8V
Voltage - Input (Max):80V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:5.1V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):51W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial), Railway
Efficiency:79%
Operating Temperature:-40°C ~ 71°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.63" L x 4.21" W x 1.44" H (168.5mm x 107.0mm x 36.5mm)