PSC5A10-7IR
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 5.1V 51W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PSC5A10-7IR PDF
Type Description
Series:Melcher PSC
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Min):8V
Voltage - Input (Max):80V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:5.1V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):51W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial), Railway
Efficiency:79%
Operating Temperature:-25°C ~ 71°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.94" L x 1.27" W x 3.46" H (151.0mm x 32.2mm x 88.0mm)