LED30W-18-C1660
Manufacturer
Thomas Research Products
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC AC/DC 6-18V 1.66A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LED30W-18-C1660 PDF
Type Description
Series:LED-30W
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:6 ~ 18V
Current - Output (Max):1.66A
Power (Watts):30 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:-
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-30°C ~ 60°C
Efficiency:85%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:4.92" L x 1.69" W x 0.98" H (125.0mm x 43.0mm x 25.0mm)