PLED75W-012
Manufacturer
Thomas Research Products
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CV AC/DC 12V 6.25A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
PLED75W-012 PDF
Type Description
Series:PLED75W
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):6.25A
Power (Watts):75 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:-
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66, NEMA 6
Operating Temperature:-30°C ~ 65°C
Efficiency:86%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:5.00" L x 2.32" W x 1.47" H (140.2mm x 58.9mm x 37.3mm)