LED12W-16-C0700
Manufacturer
Thomas Research Products
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC AC/DC 8-16V 700MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LED12W-16-C0700 PDF
Type Description
Series:LED-12W
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:8 ~ 16V
Current - Output (Max):700mA
Power (Watts):12 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:-
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-30°C ~ 60°C
Efficiency:84%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.35" L x 1.61" W x 0.91" H (85.0mm x 41.0mm x 23.0mm)