LE75S140CD
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC AC/DC 27-54V 1.47A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LE75S140CD PDF
Type Description
Series:LE75S-CD (75W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:27 ~ 54V
Current - Output (Max):1.47A
Power (Watts):75 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:Analog
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-35°C ~ 70°C
Efficiency:90%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:5.91" L x 2.66" W x 1.46" H (150.0mm x 67.5mm x 37.0mm)