APC-35-350
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
LED DRVR CC AC/DC 28-100V 350MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
APC-35-350 PDF
Type Description
Series:APC-35 (35W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):264VAC
Voltage - Output:28 ~ 100V
Current - Output (Max):350mA
Power (Watts):35 W
Voltage - Isolation:3 kV
Dimming:-
Features:OVP, SCP
Ratings:IP42
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
Efficiency:84%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.31" L x 2.24" W x 1.16" H (84.0mm x 57.0mm x 29.5mm)